»اطلاعیه :
انجمن دانشگاهی توسعه علمی و فرهنگی عتبات عالیات

درباره ما

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

ذَلِكَ وَ مَنْ یعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ «سوره مبارکه حج آیه۳۲»

صل الله علیکم یا اهل بیت النبوه

مجنون تو کوه را ز صحرا نشناخت                 دیوانه‌ی عشق تو سر از پا نشناخت

هر کس به تو ره یافت ز خود گم گردید         آن کس که تو را شناخت خود را نشناخت

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

یا علی، خداوند قبر تو و فرزندانت را بقعه‌ای از بقاع بهشتی، و عرصه‌ای از عرصه‌های آن قرار داده است. بدرستی که خداوند قلوب برگزیدگان خلقش، و بهترین بندگان خود را مشتاق و محب شما گردانیده است، که مشقت‌ها و آزارها خواهند کشید در راه محبت شما. ایشان عمارت کنندگان قبور شمایند و از جهت رضای خدا و محبت رسول او بسیار به زیارت قبور شما خواهند آمد. یا علی! اینان بطور مخصوص به شفاعت من می رسند و ایشان در حوض کوثر بر من وارد خواهند شد و در بهشت به زیارت من خواهند آمد، یا علی! هر که عمارت کند قبور شما را و بر آن عهد بماند، گویا حضرت سلیمان را بر بنای بیت المقدس یاری کرده. و هر که قبور شما را زیارت کند، ثوابی معادل با هفتاد بار حج مستحبی خواهد برد، که بعد از حج واجبی انجام دهد، چون از زیارت بازگردد از گناهان پاک شده باشد، مانند روزی که از مادر متولد شده بود. پس خوشحال باش و بشارت ده محبان و دوستان خود را به نعمت‌های بسیار و به چیزهایی که چشم ایشان را روشن کند؛ که نه چشم‌ها دیده باشد، نه گوش‌ها شنیده باشد و نه در خاطر کسی خطور کرده باشد. ( تهذیب شیخ طوسی – جلد۶ صفحات۲۲و۱۰۷ )

نظر به حبّ دانشگاهیان ایران به ائمه اطهار (علیهم السلام) و به خصوص زیارت تربت ایشان در عتبات عالیات عراق، جای خالی یک تشکل غیردولتی و دانشگاهی پیرامون فعالیت‌های مرتبط با این موضوع احساس شد. بر اساس احساس چنین ضرورتی بود که در حاشیه کنگره‌ی شهدای دانشگاه‌های جهان اسلام، ضمن راه اندازي حوزه دانشگاهي ستاد بازسازي عتبات عاليات، این ایده شکل گرفت و انجمن دانشگاهی توسعه‌ علمي و فرهنگي عتبات عالیات از زمستان سال ۱۳۸۴ شروع به فعّالیت نمود. پس از طی مقدمات و تشکیل جلسات اولیه، انجمن ـ‌به عنوان سازمانی مردم‌نهاد (NGO)ـ با ثبت در وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و اخذ مجوز رسمی تأسیس شد، و فعالیت‌های خود را از سال ۱۳۸۸ بصورت رسمی آغاز نمود.

دیر زمانی‌ست که حضور در عتبات عالیات برای تمام ارادتمندان به اهل بیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، و با توجه به جنبه‌های مختلف اعتقادی، تاریخی، ژئوپلتیک و انسانی ، برای شیعیان به طور خاص مهم شمرده می‌شود ، لذا نظام‌دهی و بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های دانشمندان و دانشگاهیان مسلمان، به ویژه شیعیان در استفاده از علوم و فنون روزآمد برای خدمات‌دهی همه‌جانبه در این حضور، هدف اصلی انجمن قرار گرفت ، اگر چه حوزه عملکردی انجمن – همانگونه که در سند راهبردی آن آمده است – سایر اماکن مقدس در جهان اسلام را نیز شامل می‌شود و تعامل با نخبگان و دانشگاهیان مسلمان در اقصی نقاط جهان را در بر می‌گیرد.

امید است تا با سیاست‌گذاری، برنامه ریزی، هماهنگی و بستر سازی در زمینه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی، زیارتی، عمرانی و خدماتی با شناسایی ظرفیت‌ها و بسیج اراده‌ها و امکانات جامعه دانشگاهی و دستگاه‌های ذی‌ربط کشور در جهت هم‌افزایی و ایفای نقش مؤثر در گستره جامعۀ هدف به نحو شایسته عمل نماییم.

عشق و علاقه به خاندان عصمت و طهارت و به خصوص جایگاه ویژۀ حضرت اباعبدالله (ع)و شهدای کربلا، تمرکز و اولویت این انجمن را تحقق بستری مناسب برای رفع محرومیت‌های گذشته در جهت زیارت این مضاجع شریف قرار داد

و بالتبع، مستندسازی و اطّلاع رسانی مناسب از فعّالیت‌های گذشته و جاری، توسعۀ تعامل و همکاری علمی و فرهنگی دانشگاهیان ایران و عراق و شبکه‌ای کردن توان بالقوّه‌ی دانشگاهیان، اهداف مرحله‌ی دوم به شمار می‌آیند.

انتظاری که از جامعه‌ی دانشگاهی می‌رود این است که با توجه به بیشتر فراهم شدن این زمینه‌ها، حضور علمی‌ـ‌تخصّصی و خیراندیشانۀ جدی‌تر و عمیق‌تری در حوزه‌های مختلف مرتبط با عتبات عالیات داشته باشند ، در حال حاضر خلأ این مسأله در برخی از فعّالیت‌های جاری در عتبات عالیات مشهود است.

انجمن افتخار دارد اعلام نماید که پس از طی مقدمات، در سالروز میلاد موفورالسرور ام الأئمه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و ایام الله ۱۴ و ۱۵ خرداد سال ۱۳۸۹ پایگاه مجازی خود را افتتاح، و فعّالیت‌های برون‌مرزی این انجمن را آغاز نموده است.

همچنین اين انجمن تلاش دارد امسال نیز مانند سنوات قبل، با اعزام جوانان دانشگاهی كشور مقارن با ایام اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) و در چارچوب یک حرکت فرهنگی به خیل عظیم شیعیان عراق بپیوندد و در پیاده‌روی از نجف اشرف به کربلای معلّی، داغ تاریخی هجران مولای خویش را بیشتر درک کند. ما براین باوریم که در بارگاه عتبه‌های نورانی سرزمین عراق، تمام انگیزه‌ها رنگ می‌بازند، تا فقط عشق بماند که جوهره‌ی لطیف هستی و خمیرمایه‌ی اصیل کائنات است. دغدغه‌ی نام و نان برای آوارگان کوی عشق رنگی ندارد و طمع جاه و مقام حقیرتر از آن است که از رهروان این طریق، دلبری کند.

بدیهی است تمامی تلاش‌ها و برنامه‌ها در راستای رشد و تعالی شاخصه‌های معنویت، اخلاق، معرفت، بصیرت، هویت اسلامی و ظلم ستیزی تحت رهبری ولایت مطلقه فقیه حضرت آیت الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) بوده و آرزومندیم فعالیت‌های انجمن، مورد رضایت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و شایان مقبولیت درگاه الهی قرار گیرد. انشاالله.

از این پس، انجمن از طریق این سامانه، اخبار، اطلاعات و زمینه‌های همکاری علاقه‌مندان را به اطلاع می‌رساند. ارائه شدن اطلاعات تخصصی شما در قالب فرم‌های طراحی شده، یا فراخوان‌های این سامانه، امکان خدمت‌گزاری بیشتر را برای ما فراهم خواهد آورد.

تلفن تماس :

۶۶۹۶۳۰۵۸ – ۶۶۹۶۳۰۵۹ – ۶۶۹۷۰۸۳۸

قالب وردپرس